GRE

یک آزمون برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، فرصت های بیشمار برای موفقیت!

این ادعایی است که ETS برگزار کننده آزمون های بین المللی برای کسانی که می خواهند در آزمون GRE شرکت کنند دارد.

 GRE چیست؟

 Graduate Record Examination آزمونی استاندارد است که برای ورود به بیشتر رشته ها به ویژه رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس و بالاتر برای کشورهایی مانند امریکا و کانادا ضروری است. این آزمون توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان را نشان می دهد از این رو در صورت اخذ نمره مناسب در آن شانس شما را برای پذیرش و دریافت بورس در مقاطع تحصیلی تکمیلی مختلف بالا می برد.

GRE اولین بار در سال 1936 در امریکا برای پذیرش دانشجویان مقاطع بالاتر از لیسانس مورد استفاده قرار گرفت و امروزه در اکثر کشور های دنیا به عنوان یکی از معتبرترین آزمون ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این آزمون توسط  Educational Testing Service (ETS)هر ساله به طور منظم در امریکا و دیگر کشور ها از جمله ایران به صورت کامپیوتری برگزار می شود و توانایی های verbal reasoning (استدلال کلامی)، quantitative reasoning(استدلال محاسباتی)،   analytical writing (نوشتاری تحلیلی)، critical thinking (تفکر انتقادی) شما را که طی سالها آموزش به دست آورده اید مورد ارزیابی قرار می دهد.

 GRE چند بخش دارد؟

GRE آزمونی است که به دو صورت General (عمومی) و Subject (موضوعی) برگزار می شود و متقاضی می تواند در صورت نیاز هر کدام از آن ها را انتخاب کند.

آزمون General دارای سه بخش است: Verbal section (واژگان)، Quantitative section (ریاضیات) و Analytical writing section (نوشتاری تحلیلی). و در مجموع از 6 قسمت تشکیل شده است که قسمت اول آن همیشه analytical writing است و 5 بخش بعدی بدون ترتیب مشخصی می تواند دو قسمت verbal reasoning ، دو قسمت quantitative reasoning و یک بخش experimental or research باشد.

هر بخش از واژگان و ریاضیات در این آزمون از 20 سوال تشکیل شده است که باید در 30 دقیقه به آن پاسخ داد و در مجموع می تواند نمره ای بین 130-170 داشته باشد. و بخش نوشتاری دارای دو قسمت Issue Task و Argument Task است که هر کدام از آن ها 30 دقیقه زمان دارند و در مجموع نمره ای بین 0-6 می تواند داشته باشد.

آزمون Subject می تواند یکی از دروس Biology (زیست شناسی)، Chemistry (شیمی)، Mathematics (ریاضیات)، Physics (فیزیک)، Psychology (روانشناسی)،  Literature in English(ادبیات انگلیسی) به انتخاب متقاضی باشد. زمان در نظر گرفته شده برای هر درس 170 دقیقه است.

GMAT چیست؟

Graduate Management Admission Test آزمونی مشابه GRE است که بیشتر برای متقاضیان رشته های مدیریت و بازرگانی و یا اقتصادی مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمون از بخش های زیر تشکیل شده است:

 

 

 

 

 

Section

بخش

Duration in minutes

مدت زمان بر حسب دقیقه

Number of questions

تعداد سوالات

Analytical writing assessment

نوشتاری تحلیلی

30

1 essay

Integrated reasoning

استدلالی

30

12

Quantitative

محاسباتی

62

31

Verbal

واژگانی

65

36