SAT

اگر به پذیرش در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی فکر می کنید پس باید اطلاعاتی راجع به SAT داشته باشید!

آزمون SAT به کالج ها و دانشگاه ها نشان می دهد که شما چقدر در مهارت های کلیدی مورد نظر آنها مانند توانایی درک مطلب، توانایی محاسبات، وضوح بیان و ... آماده هستید.

SAT یکی از 2 آزمون استاندارد و ضروری برای ورود به مقطع لیسانس یا کالج در آمریکا است که در بیشتر کشورهای دنیا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون دیگر استاندارد ACT نام دارد که با استقبال کمتری رو به رو است. این آزمون ها توسط موسسه خصوصی College Board به صورت منظم در کشور های مختلف هر ساله برگزار می شوند.

آزمون SAT اولین بار در سال 1933 توسط رئیس دانشگاه هاروارد برای انتخاب دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت و بعد در دهه 40 میلادی به عنوان آزمون استاندارد مورد نیاز برای پذیرش در مقطع لیسانس جهت ورود به کالج ها در سراسر آمریکا شد.

این آزمون به دو صورت SAT Reasoning و SAT Subject وجود دارد که بر طبق نیاز دانشگاه مورد نظرتان می توانید در بخش های مختلف آن شرکت کنید.

SAT Reasoning که آزمون عمومی آن است دارای دو بخش reading and writing و Mathematics است که شرکت در آن اجباری است و یک بخش برای نوشتن انشا Essay به صورت جداگانه و اختیاری نیز وجود دارد که در صورت تمایل می توانید برای آن ثبت نام کنید.

SAT Subject برای دروس مختلف است که در صورت تمایل میتوانید برای هر درس به صورت جداگانه ثبت نام کنید تا میزان مهارت شما در هر درس مشخص شود:

Literature ادبیات 

Biology, Chemistry, Physicsزیست شناسی، شیمی، فیزیک 

Mathematics Levels 1 & 2ریاضیات سطح 1 و 2 

U.S. Historyتاریخ امریکا 

World Historyتاریخ جهان 

Languages : زبان های خارجی

French, Spanish, German, Italian, Modern Hebrew, Latin, Chinese, French, German, Japanese, Korean, and Spanish 

در سال 2016 فرمت این آزمون تغییراتی را داشته است که در ادامه به آن می پردازیم:

در فرمت جدید این آزمون تاکید بیشتری بر روی مهارت های استدلالی و منطقی متون و ریاضیات کاربردی تر شده است برخلاف سبک قدیم این آزمون که معنی کلمات و اطلاعات دانشجو در مورد مسائل مختلف و درچهار چوب خاصی مورد تاکید بود.

در فرمت جدید این آزمون دارای سوالات 4 گزینه ای بر خلاف فرمت قدیمی 5 گزینه ای است.

SAT در گذشته با نمره overall 600 تا 2400 از سه بخش اصلی تشکیل شده بود که امتیاز شما درهربخش میتوانست حداقل 200 و حداکثر 800 باشد ولی در فرمت جدید این آزمون تنها از دو بخش تشکیل شده با همان حداقل نمره ها در هر بخش ولی نمره overall که می تواند از 400 تا 1600 باشد.

در SAT جدید بخش اول مربوط بهreading  با سوال هایی از چند متن وwriting and language  با 44 سوال گزینه ای و 35 دقیقه زمان است که با هم تجمیع شده اند و در یک بخش قرار گرفته اند و مجموعا 100 دقیقه زمان دارد و دارای موضوع های زیر است:

Vocabulary, Critical reading, sentence-level reading, Grammar, usage, and diction

 بخش دوم مربوط به ریاضیات است که از دو قسمت با مشین حساب (38 سوال گزینه ای و 55 دقیقه زمان) و بدون ماشین حساب (20 سوال گزینه ای و 25 دقیقه زمان) تشکیل شده است و در مجموع 80 دقیقه زمان دارد و دارای موضوعات زیر است:

Number and operations; algebra and functions; geometry; statistics, probability, and data analysis

بخش سوم مربوط به نوشتن یک انشا Essay است که این بخش انتخابی است و فقط اگر دانشگاه شما این بخش را اجباری می داند باید در آن شرکت کنید.

SAT در امریکا 7 بار در سال برگزار میشود ولی در کشورهای دیگر 4 بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، مارچ و می برگزار می شود.

هزینه این آزمون 45 دلار است که اگر بخش Essay هم انتخاب کنید مجموعا 57 دلار می شود و باید از طریق سایت College Board ثبت نام و پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که این آزمون در کشور ایران برگزار نمی شود و متقاضیان معمولا برای شرکت در آن به کشورهای همسایه مراجعه می کنند.